لایه های فرهنگ

  • دوشنبه, 10 دی 1397 14:51
  • بازدید 724 بار

چرا نارضایتی از مسئولان وزارت ارشاد در بین مؤمنان غالباً زیاد است و تغییر اشخاص تغییر چندانی در آن ایجاد نمی‌کند؟
چرا در تغییر رفتارهای نامناسب فرهنگی موفقیت و کامیابی چندانی احساس نمی‌شود؟
چرا مسئولان فرهنگی کمتر حاضر به پذیرش مسئولیت خود در قبال رویه‌های نامطلوب فرهنگی هستند؟
چرا فرافکنی بین نهادهای مختلف در پاسخگویی به ناروایی‌های فرهنگی مشاهده می‌شود؟

این سؤالات و سؤالات متعدد دیگر را باید با ارجاع به فهم ما از فرهنگ پاسخ داد. ما در حالی وزارت ارشاد را مسئول تدبیر امور فرهنگی می‌دانیم که ساختار این سازمان صرفاً برای مدیریت برخی از محصولات و ابزارهای فرهنگی است. محصولاتی که خود متأثر از لایه‌های زیرین گسترده و متعددی هستند که ساختار وزارت ارشاد، مسئولیت چندانی در آن نداشته یا حداقل مسئولیتی در آن‌ها احساس نمی‌کند.
ما غالباً تنها به رویین‌ترین لایه فرهنگ توجه داریم و زمانی که تغییرات به سطح نمادها و رفتارها می‌رسد، متوجه آن می‌شویم و بدتر آنکه در واکنش نیز درصدد برمی‌آییم تنها در همان سطح وارد شده و بدون اصلاح زمینه‌ها و بسترها، آنچه نامطلوب می‌بینیم را اصلاح کنیم.
قطعاً در این روال حتی اگر معصوم هم بر مسند وزارت ارشاد نشانده شود، موفقیت چندانی نخواهد داشت.
ازاین‌رو شایسته است در لایه‌های فرهنگ و سطوح متفاوت آن بیندیشیم که در هرم ترسیمی ذیل تلاش شده، گامی در این راستا برداشته شود.

دانلود پیوست

برای تهیه این محصول یا انتقال پیشنهادات و انتقادات می‌توانید از طریق پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید یا شماره تماس 5-32906404-025 اقدام فرمایید.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

پذیرش حکومت صالحان
آیه شریفه : إِنَّما وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذينَ آمَنُوا الَّذينَ يُقيمُونَ الصَّلاةَ وَ يُؤتُونَ الزَّكاةَ وَ هُم راكِعُونَ (سوره مبارکه مائه ، آیه 55)ترجمه : جز اين نيست كه ولى شما خداست و رسول او و آنان كه ايمان آورده‏اند، همان ايمان آورندگانى كه اقامه نماز و اداى زكات مى‏كنند در حالى كه در ركوع نمازند.روایت : قال الصادق (ع): لا يَستَغنى أَهلُ كُلِّ بَلَدٍ عَن ثَلاثَةٍ يُفزَعُ إِلَيهِم فى أَمرِ دُنياهُم وَ آخِرَتِهِم، فَإِن عَدِموا ذلِكَ كانوا هَمَجا: فَقيهٌ عالِمٌ وَرِعٌ و َأَميرٌ خَيِّرٌ مُطاعٌ و َطَبيبٌ بَصيرٌ ثِقَةٌ(تحف العقول ، ص 321)

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید