لایه های فرهنگ

  • دوشنبه, 10 دی 1397 14:51
  • بازدید 2429 بار

چرا نارضایتی از مسئولان وزارت ارشاد در بین مؤمنان غالباً زیاد است و تغییر اشخاص تغییر چندانی در آن ایجاد نمی‌کند؟
چرا در تغییر رفتارهای نامناسب فرهنگی موفقیت و کامیابی چندانی احساس نمی‌شود؟
چرا مسئولان فرهنگی کمتر حاضر به پذیرش مسئولیت خود در قبال رویه‌های نامطلوب فرهنگی هستند؟
چرا فرافکنی بین نهادهای مختلف در پاسخگویی به ناروایی‌های فرهنگی مشاهده می‌شود؟

این سؤالات و سؤالات متعدد دیگر را باید با ارجاع به فهم ما از فرهنگ پاسخ داد. ما در حالی وزارت ارشاد را مسئول تدبیر امور فرهنگی می‌دانیم که ساختار این سازمان صرفاً برای مدیریت برخی از محصولات و ابزارهای فرهنگی است. محصولاتی که خود متأثر از لایه‌های زیرین گسترده و متعددی هستند که ساختار وزارت ارشاد، مسئولیت چندانی در آن نداشته یا حداقل مسئولیتی در آن‌ها احساس نمی‌کند.
ما غالباً تنها به رویین‌ترین لایه فرهنگ توجه داریم و زمانی که تغییرات به سطح نمادها و رفتارها می‌رسد، متوجه آن می‌شویم و بدتر آنکه در واکنش نیز درصدد برمی‌آییم تنها در همان سطح وارد شده و بدون اصلاح زمینه‌ها و بسترها، آنچه نامطلوب می‌بینیم را اصلاح کنیم.
قطعاً در این روال حتی اگر معصوم هم بر مسند وزارت ارشاد نشانده شود، موفقیت چندانی نخواهد داشت.
ازاین‌رو شایسته است در لایه‌های فرهنگ و سطوح متفاوت آن بیندیشیم که در هرم ترسیمی ذیل تلاش شده، گامی در این راستا برداشته شود.

دانلود پیوست

برای تهیه این محصول یا انتقال پیشنهادات و انتقادات می‌توانید از طریق پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید یا شماره تماس 5-32906404-025 اقدام فرمایید.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

مدارا با مردم
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :إِنَّ الانبياءَ إِنَّما فَضَّلَهُمُ اللّه  عَلى خَلقِهِ بِشِدَّةِ مُداراتِهِم لأَعداءِ دينِ اللّه  و َحُسنِ تَقيَّتِهِم لأَجلِ إِخوانِهِم فِى اللّه ؛خداوند از اين رو پيامبران را بر ديگر مردمان برترى داد كه با دشمنان دين خدا بسيار با مدارا رفتار مى كردند و براى حفظ برادران همكيش خود نيكو تقيه مى كردند.بحارالأنوار(ط-بیروت) ج72، ص401، ح42

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید