چهارمین جلسه از سلسله جلسات فقه اجتماعی در مرکز پژوهشی مبنا برگزار شد.

  • دوشنبه, 19 آبان 1399 07:07
  • بازدید 75 بار

در این جلسه موضوع «رفق و مدارا» به‌عنوان یکی از کلیدواژه‌های فقه اجتماعی و در ادامه مباحث نشست پیشین موردبحث قرار گرفت.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر ارسطا در ابتدای جلسه به سؤالات شرکت¬کنندگان غیرحضوری در خصوص مطالب نشست پیشین پاسخ دادند و در ادامه دیگر روایات مربوط به کلیدواژه مزبور را مطرح نمودند.
استاد در مقام تبیین مفهومی «رفق و مدارا» را دارای حقیقت شرعیه یا متشرعه ندانسته و معنای آن را در منابع دینی همان معنای لغوی واژه دانستند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین ارسطا بیان کردند که از آیات و روایات مرتبط با این کلیدواژه فهمیده می¬شود که رفتار خداوند با مردم در وضع احکام بر اساس «اصل تیسیر» یا همان «اصل سهولت» بناشده است و بنا بر قاعده «لزوم تخلق به اخلاق الهی»، مردم در تعامل با یکدیگر و همچنین دولت اسلامی در تعامل با مردم باید به این اصل پایبند باشند.
جناب آقای دکتر ارسطا در ضمن بحث خود به تبیین این نکته نیز پرداختند که مباحث حاضر در چند مرحله: مفهوم¬شناسی، بررسی آیات و روایت، کلمات فقها، حکم¬شناسی و نسبت سنجی مفاهیم و کلیدواژه¬های ارائه¬شده ارائه می¬گردند که ان‌شاءالله استاد محترم به سایر مباحث در جلسات بعدی خواهند پرداخت.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت موازین ارزشی در روابط
رعایت موازین ارزشی در روابطقرآن : ... خُذِ الْعَفْوَ وَ ...  (سوره اعراف، آیه 199)ترجمه: با گذشت باش.حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : مَنْ عَامَلَ النَّاسَ فَلَمْ يَظْلِمْهُمْ ، وَحَدَّثَهُمْ فَلَمْ يَكْذِبْهُمْ ، وَوَعَدَهُمْ فَلَمْ يُخْلِفْهُمْ ، فَهُوَ مَنْ كَمُلَتْ مُرُوءَتُهُ ... (تحف العقول ، ص 57)ترجمه: ... پیامبر اکرم فرمودند: هر کس با مردم کار کند و به آنان ظلم نکند، و در گفتگوها به کسی دروغ نگوید و هر وعده ای داد ، خلف وعده نکند، جوانمرد کامل است .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید