راه‌کارهای علمی برای آسیب زدایی از عزاداری‌ها کدم‌اند؟

  • دوشنبه, 07 بهمن 1398 14:43
  • بازدید 150 بار

برای زدودن آسیب‌های نهاد عزاداری بیشتر از اینکه نگاه سلبی و تنبیهی پیشنهاد شود، به اقدامات ایجابی ازجمله آموزش، تبلیغ و حمایت باید توجه کرد.

آسیب‌های مرتبط با نهاد عزاداری ریشه درون نهادی و برون نهادی دارند؛ از این‌رو آسیب زدایی از این عرصه نیاز به اتخاذ اقدامات دو سویه دارد:
الف) سالم‌سازی فضای عزاداری با تغییر در ساختار و محتوای خرده‌نظام عزاداری (درون نهادی): برای این منظور باید راهبردهای زیر مدنظر قرار گیرد:
- شناسنامه‌دار کردن هیئت‌ها و بازیگران دخیل با تأسیس بانک داده؛
- تصفیه و ترمیم نیروهای انسانی فعال عزاداری؛
-نظام‌مند کردن ورود و رشد در حرفه مداحی؛
- مشخص کردن متولیان نهاد عزاداری؛
- سهیم کردن مداحان در امر کنترلی و نظارتی بر این نهاد از طریق کانون مداحان یا انجمن‌های مربوط؛
- طراحی و برجسته‌سازی الزامات اخلاقی مرتبط با عزاداری (اخلاق مداحان، اخلاق حضار و...)؛
- تقویت مطالعات دینی و به‌ویژه مطالعات مرتبط با آسیب‌شناسی در نهاد عزاداری؛
- ارائه ظرفیت‌های متنوع بومی و قومی درباره مرثیه‌سرایی و عزاداری؛
- ارتقای مهارت‌های فنی، دانشی و بینشی کارگزاران عزاداری.
ب) اقدامات برون‌نهادی و پالودن عناصر نادرست فرهنگی از متن جامعه (تصفیه فرهنگ عمومی): در این باره می‌توان دو راهبرد را در پیش گرفت:
• اتصال و تقویت تعامل نهادهای مرتبط با نهاد عزاداری به‌صورت زنجیروار و نظام‌مند. این راهبرد شامل همه نهادهای تولید محتوا به‌ویژه نهادهای ادبیات و هنر، نظارت‌کننده، سامان‌دهنده، هدایت کننده و انتشار‌دهنده دستاورهای مرتبط با عزاداری می‌شود.  
• شناسایی خلقیات نامناسب فرهنگی ایرانیان یکی از موضوع‌های محوری ادبیات علوم اجتماعی است. با بالابردن حساسیت‌های اجتماعی به‌وسیله برنامه‌های فرهنگی و هنری و فعالیت‌های نخبگان رسمی و غیررسمی (گفتار و کرداری) می‌توان به این هدف دست یافت. از طرف دیگر با بالابردن سطح آگاهی عمومی از موضوع‌های عزاداری (قیام عاشورا، زندگانی بزرگان مذهبی و...) می‌توان به بهبود کیفی عزاداری و رشد روحیه مطالبه‌گری مطالب ارزشمند و صحیح امیدوار بود.
تفکیک سیاست‌های پیشنهادی واحدهای مورد بررسی نشان می‌دهد که برای زدودن آسیب‌های نهاد عزاداری بیشتر از اینکه نگاه سلبی و تنبیهی پیشنهاد شود، به اقدامات ایجابی ازجمله آموزش، تبلیغ و حمایت باید توجه کرد.

پاورقی

برگرفته از دوماهنامه راهبردی امنیت فرهنگی افق مکث با موضوع آسیب شناسی هیئات و آیین عزاداری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

مدارا با مردم
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :إِنَّ الانبياءَ إِنَّما فَضَّلَهُمُ اللّه  عَلى خَلقِهِ بِشِدَّةِ مُداراتِهِم لأَعداءِ دينِ اللّه  و َحُسنِ تَقيَّتِهِم لأَجلِ إِخوانِهِم فِى اللّه ؛خداوند از اين رو پيامبران را بر ديگر مردمان برترى داد كه با دشمنان دين خدا بسيار با مدارا رفتار مى كردند و براى حفظ برادران همكيش خود نيكو تقيه مى كردند.بحارالأنوار(ط-بیروت) ج72، ص401، ح42

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید