ضرورت ترسیم نظام‌واره جامع مسائل حوزه علمیه

  • سه شنبه, 25 آذر 1399 13:36
  • بازدید 450 بار

دیدار ریاست مرکز پژوهشی مبنا با قائم‌مقام حوزه علمیه


دکتر دشتی، در دیدار با حجت‌الاسلام‌والمسلمین ملکی، قائم‌مقام حوزه‌های علمیه، بابیان این‌که حوزه پشتوانه تئوریک نظام اسلامی است، اظهار داشت: حوزه‌های علمیه نه‌تنها باید از تحولات نظام عقب نماند، بلکه باید از آن‌ها پیشی گیرد.
ایشان به نقش حوزه‌های علمیه در سیاست‌گذاری‌ها اشاره نمود و تصریح کرد: نیاز است تا ضمن بررسی منزلت اجتماعی روحانیت، دغدغه‌ها و سیاست‌های حوزه علمیه در قالب طرح‌های هدفمند، مصوباتی تصویب و عملیاتی شود.
رئیس مرکز پژوهشی مبنا تبلیغات و مناظرات انتخاباتی را از مهم‌ترین موضوعات عرصه انتخابات دانست و بابیان این‌که باید دغدغه‌های دینی و فرهنگی از طرف حوزه مطرح شود، خاطرنشان کرد: توجه دادن نهادهای حاکمیتی به مسائل دینی و فرهنگی ازجمله موضوعاتی است که باید برنامه‌های راهبردی هدفمندی برای انسجام‌بخشی در آن‌ها ارائه نمود.
وی بحث حاشیه‌نشینی در حوزه‌های مختلف زیستی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را از بحث‌های پیش روی مرکز پژوهشی مبنا توصیف نمود و یادآور شد: بحث پزشکی معنوی و درمان معنوی مردم موضوع مهمی است که متولی آن حوزه‌های علمیه به شمار می‌رود؛ لذا مرکز پژوهشی مبنا با ورود به عرصه تحقیقات دینی و تدوین سالنمای دین‌داری جامعه ایران، تحقیقی جامع از وضعیت دین‌داری کشور ارائه نموده است.
دکتر دشتی بر اهمیت ترسیم نظام واره مسائل حوزه و روحانیت و نقش‌آفرینی مرکز مدیریت حوزه در آن اشاره نمود و افزود: اجماع سازی نخبگانی در راستای حل مسائل کشور از اهمیت ویژه‌ای برای مرکز پژوهشی مبنا برخوردار است و در این مسیر حوزه علمیه می‌تواند نقش مؤثری را ایفا نماید.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین ملکی نیز در این دیدار ضمن تقدیر از تلاش‌های مجاهدانه و انقلابی پژوهشگران مرکز مبنا، به اهمیت ترسیم نظام‌واره مسائل حوزه و روحانیت اشاره نمود و تصریح کرد: در ترسیم نظام واره مسائل حوزه و روحانیت نقش تخصصی برنامه‌های آموزشی، پژوهشی، تربیتی و تبلیغی دیده می‌شود.
ایشان بر اهمیت ارائه ایده‌های عملیاتی و طرح‌پردازی علمی برای حل مسائل تأکید نمود و ابراز داشت: الگوپردازی و معرفی الگوهای موفق عرصه‌های مختلف به جامعه مؤلفه مهمی است که می‌تواند در جهت‌دهی به رویکردها مؤثر باشد.
قائم‌مقام حوزه‌های علمیه در ادامه ضمن تبیین الزامات نظام واره مسائل حوزه و روحانیت تصریح کرد: چند عامل جدی پیش روی مسائل حوزه و روحانیت متصور است که ازجمله آن می‌توان به بهره‌گیری از روش‌های نوین در تعلیم و تربیت حوزوی استفاده نمود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین ملکی در بخش پایانی سخنان خود اشراب معنویت را مهم‌ترین خواستگاه جامعه از حوزه‌های علمیه و طلاب و روحانیون دانست و بر این مطلب تأکید کرد که مهم‌ترین خواست جامعه در وهله اول از روحانیون معنویت و اخلاق اسلامی است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نگارخانه

نظر دادن

پیام هفته

گفتار نرم و خوب با مردم
قرآن : ... قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً ...  (سوره بقره، آیه 83)ترجمه: با مردم خوب و نرم سخن بگویید(هرکس که می خواهد باشد).حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : یا معاذ، اوصیک ... و لین الکلام ... (نزهه الناظر و تنبیه الخاطر، ص 30)ترجمه: رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) از سفارش هایی که معاذ بن جبل کرد وقتی او را به عنوان حاکم به یمن می فرستاد: به تو سفارش می کنم که با مردم، نرم و با مدارا سخن بگویی.

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید