"بررسی وضعیت و راهکارهای ارتقاء منزلت روحانیت" منتشر گردید.

  • سه شنبه, 24 مهر 1397 06:24
  • بازدید 593 بار

منزلت روحانیت متاثر از تحولات جهانی عصر جدید و شرایط پس از پیروزی انقلاب اسلامی دستخوش تغییرات قابل توجهی شده است و احساس مساله بودگی در آن در چند سال اخیر زیاد شده است.
فارغ از ارزیابی های شتاب زده درباره کاهش آن و لزوم نگاه دقیق تر بدان، کشف عوامل موثر بر آن نیز بسیار قابل توجه است. موسسه صراط مبین در راستای توجه به این مساله کتابی با عنوان "بررسی وضعیت و راهکارهای ارتقاء منزلت روحانیت" به همت حجت الاسلام وحید نجفی منتشر نموده است.

این کتاب دارای چهار بخش کلی می باشد. در بخش اول به وضعیت شناسی منزلت روحانیون پرداخته شده است. اگر چه تلاش شده از قضاوت درباره افزایش یا کاهش آن خودداری شود، اما زمینه های حداقلی برای درک صحیح تر وضعیت منزلت روحانیت فراهم شده است. ابتدا با نگاه به دوره پیش از انقلاب، (خصوصا دوران دویست ساله اخیر) زمینه گمانه زنی درباره جایگاه روحانیون در گذشته فراهم شده است. از شناسایی سنجه هایی برای تشخیص منزلت اجتماعی روحانیت تا تامل در برخی نمونه های تاریخی ثبت شده که می تواند بازتاب دهنده منزلت روحانیت در دوره های تاریخی متفاوت باشد. پس از مباحث مربوط به پیش از انقلاب به دوران پس از آن و استقرار جمهوری اسلامی پرداخته شده و با تامل در وضعیت انتخابات، مناسک دینی، رسانه ملی تحلیل هایی ارائه شده و ارتباط این وضعیت با منزلت روحانیت بررسی شده است. سپس به برخی از پیمایش های صورت گرفته در این خصوص اشاره شده است.
در بخش دوم با مروری بر 87 منبع علمی (کتاب و مقاله و ...) عناوین کلی مربوط به عوامل موثر بر منزلت روحانیت و پیامدهای تخریب آن از منابع برشمرده شده و به توضیحی منسجم از این عوامل و پیامدها پرداخته شده است.
بخش سوم با تکیه بر دو بخش پیشین و شناسایی ابهام ها و خلاءهای نظری در خصوص راهکارهای ارتقاء منزلت روحانیت، به سوالاتی تکیه نموده است که مقدمه دریافت نظرات اندیشمندان حوزوی بوده و مطالب آنها را در قالب مصاحبه دریافت و منعکس نموده است.
بخش چهارم با تکیه بر مصاحبه های بخش سوم و برخی از مصاحبه های دیگری که در همین راستا در دسترس بوده است، به تدوین نظام جامعی از راهکارهای ارتقاء منزلت روحانیت پرداخته است.
این اثر پژوهشی به دلیل عدم رواج نگاه مساله محور و شفاف در حیطه موضوعات حوزه و روحانیت، می تواند اثر قابل توجهی محسوب گردد و فتح بابی برای نگاه هایی از این سنخ در این مساله و مسائل دیگر حوزه و روحانیت باشد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

اهمیت تربیت در خانواده
قرآن کريم :عاشِروهُنَّ بِالْمَعْروفِ فَاِنْ كَرِهْتُموهُنَّ فَعَسى اَنْ تَـكْرَهوا شَيْئا وَ يَجْعَلَ اللّه‏ فيهِ خَيْرا كَثيرا؛(سوره نساء، آيه ۱۹)ترجمه: با زنان (خانواده) به شايستگى رفتار كنيد، و اگر آنها به جهتى ناخوشايندتان بودند اظهار نكنيد چه بسا چيزها كه ناپسند شماست، حال آن‏كه خداوند در آن، خير فراوانى براى شما قرار داده است.حدیث: امام صادق(ع) : لَا يَزَالُ الْمُؤْمِنُ يُورِثُ أَهْلَ بَيْتِهِ الْعِلْمَ وَ الْأَدَبَ الصَّالِحَ حَتَّى يُدْخِلَهُمُ الْجَنَّةَ [جَمِيعاً] (مستدرك الوسايل و مستنبط المسایل ج12، ص201، ح13881)ترجمه : مؤمن همواره خانواده خود را از دانش و ادب شايسته بهره مند مى سا...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید