اصلاح نفس از ویژگی های کارگزاران حکومت اسلامی

آیه شریفه : وَ ثِيَابَك فَطهِّرْ(4) وَ الرُّجْزَ فَاهْجُرْ(5) - سوره مدثر آیات  4و5
ترجمه : و لباست را پاك كن. و از پليديها بپرهيز.

توضیح : در حقيقت آيه اشاره به اين نكته نيز دارد كه رهبران الهی هنگامی می‏توانند نفوذ كلمه داشته باشند كه دامانشان از هر گونه آلودگی پاك باشد و تقوی و پرهيزكاريشان از هر نظر مسلم گردد ، و لذا به دنبال فرمان قيام و انذار ، فرمان پاكدامنی می‏دهد. (تفسير نمونه ج : 25ص :213)
روایت : قَالَ علی ( عليه السلام ) : مَنْ نَصَبَ نَفْسَهُ لِلنَّاسِ إِمَاماً فَلْيَبْدَأْ بِتَعْلِيمِ نَفْسِهِ قَبْلَ تَعْلِيمِ غَيْرِهِ وَ لْيَكُنْ تَأْدِيبُهُ بِسِيرَتِهِ قَبْلَ تَأْدِيبِهِ بِلِسَانِهِ وَ مُعَلِّمُ نَفْسِهِ وَ مُؤَدِّبُهَا أَحَقُّ بِالْإِجْلَالِ مِنْ مُعَلِّمِ النَّاسِ وَ مُؤَدِّبِهِمْ .(نهج البلاغه ، کلمات قصار 73)
ترجمه : حضرت فرمود: آن كه خود را در مرتبه پيشوايی قرار می‏دهد بايد پيش از مؤدب نمودن مردم به مؤدب نمودن خود اقدام كند، و پيش از آنكه ديگران را به گفتار ادب نمايد، بايد به كردارش مؤدب به آداب كند، و آن كه خود را بياموزد و ادب نمايد به تعظيم سزاوارتر است از كسی كه فقط ديگران را بياموزد و تأديب كند

امام خمینی(ره) : اگر بخواهند كه طغيان نكنند و كارهاي شيطاني نكنند بايد تزكيه كنند خودشان را و بعثت براي همين است كه همگان را تزكيه كند و اين تزكيه براي دولتمردان، براي سلاطين، براي روساي جمهوري، براي دولت‌ها و براي سردمداران بيشتر لازم است تا براي مردم عادي. صحيفه امام،ج 14 صفحه 389 تاريخ:  60/3/11

امام خامنه ای :  كسی كه وارد مسؤوليت می‌شود، بايد مطلقا منافع شخصی خود را در قبول اين مسؤوليت نبيند و اگر اين كار و مسؤوليت مطابق توانايی‌اش نيست، مسؤوليت را قبول نكند؛ اما وقتی قبول كرد، بايد آن‌چه  در درجه‌ی اول برايش اهميت دارد - كه هيچ چيز در عرض آن نيست - ادای مسؤوليتش باشد؛ هرچند كه به ضرر خود او و برخلاف منافعش تمام شود.
بيانات در خطبه‌های نماز جمعه‌ی تهران 23/08/1382

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پیام هفته

گفتار نرم و خوب با مردم
قرآن : ... قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً ...  (سوره بقره، آیه 83)ترجمه: با مردم خوب و نرم سخن بگویید(هرکس که می خواهد باشد).حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : یا معاذ، اوصیک ... و لین الکلام ... (نزهه الناظر و تنبیه الخاطر، ص 30)ترجمه: رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) از سفارش هایی که معاذ بن جبل کرد وقتی او را به عنوان حاکم به یمن می فرستاد: به تو سفارش می کنم که با مردم، نرم و با مدارا سخن بگویی.

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید