پیش شرط های رشد جمعیت در ارتقای توسعه یافتگی

  • شنبه, 01 خرداد 1400 10:02
  • بازدید 627 بار

دکتر محمدسعید اکبری دهقان، پژوهشگر مرکز پژوهشی مبنا 

امروزه قدرت اقتصادی هر کشوری مهمترین متغیر در نقش‌آفرینی کشورها در معادلات جهانی به حساب می‌آید. قدرت اقتصادی تنها در ثروت طبیعی موجود در سرزمین‌ها خلاصه نمی‌شود و مهمترین عامل، امروزه نرخ جمعیت و نیروی انسانی برای کار است. سیاست‌های مربوط به جمعیت همواره مورد توجه دولت‌ها بوده و برخی کشورها برای تأمین نیروی انسانی مورد نیاز و جبران کاستی‌های جمعیتی اقدام به پذیرش مهاجر می‌کنند.
سیاست هرکشوری در پذیرش و ورود مهاجران متفاوت است و ملاک‌ها و اولویت‌های خاصی را متناسب با اهداف و نیازهای زیست‌بومی و اقلیمی ممکن است برگزینند؛ به عنوان مثال کشور کانادا برای پیوستن به رقابت‌های جهانی و امر توسعه‌یافتگی یکی از بیشترین شمار پذیرش مهاجرت را به خود اختصاص داده است. پذیرفتن مهاجر در کانادا با توجه به سیاست‌های خاص این کشور متفاوت‌تر و حساب‌شده‌تر از کشورهای پیشرفته اروپایی است و برای ورود هر فرد باید معیاری از پیش تعیین شده از جمله: سلبریتی، ورزشکار و قهرمان ملی بودن، سرمایه‌گذاری، صاحب ایده تولید ثروت، مدرک بین المللی آیلتس و ... وجود داشته باشد. شرایط سخت‌گیرانه کانادا در پذیرش مهاجران نشان می‌دهد که بر خلاف اروپا، این کشور صرفاً شاخص جمعیت را از جهت گسترش تعداد بی‌شمار مد نظر قرار نداده و کیفیت نیروی انسانی وارد شده به خاک این کشور نیز مهم است و با توجه به اهداف بلند مدت اقتصادی و سیاست‌گذاری‌ها هر فرد متخصص در زمینه‌های گفته شده در جای مناسب به کار گرفته شده و نیروی انسانی مطلوب شکل می‌گیرد.
برای سنجش توسعه‌یافتگی شاخص‌های مختلفی مطرح است که یکی از مهمترین‌ها شاخص جمعیت نسبت به پهناوری و گستردگی سرزمین برای توسعه‌یافتگی و رشد و پیشرفت لحاظ می‌شود. امروزه با توجه به پیچیده‌تر شدن معادلات در زمینه قدرت اقتصادی، کشورهای توسعه یافته و حتی در حال توسعه نرخ و رشد جمعیتی متناسب را امری حیاتی می‌دانند اما بستر و زیرساخت افزایش جمعیت چه از طریق فرزندآوری و چه از طریق امر مهاجرت و جذب افراد شایسته حضور در آن کشور به همان میزان سزاوار توجه و سیاست‌گذاری واقع‌بینانه است.
نرخ رشد و افزایش جمعیت رابطه مستقیمی با مسئله اشتغال و نیروی کار دارد؛ افزایش بی‌رویه جمعیت از طریق زادوولد به خصوص در کشورهای در حال توسعه، اگر بستر و زیرساخت معقولی برای به کار گرفتن جمعیت رو به ازدیاد نداشته باشد چیزی کم از خطر پیری نسل و نرخ کاهش جمعیت ندارد. بنابراین مقوله‌هایی همچون: رشد جمعیت، فرزندآوری، نیروی انسانی، نیروی کار، اشتغال، زیرساخت اقتصادی، پیوندی عمیق و رابطه‌ای پیچیده با یکدیگر دارند. سیاست‌گذاری منطقی و اصولی در زمینه فرزندآوری و افزایش نرخ جمعیت بدون برنامه‌ریزی و آینده‌نگری و همچنین بدون فراهم ساختن زیرساخت ازدیاد جمعیت، مشکلات هر کشوری را به خصوص کشورهای در حال توسعه چندین برابر خواهد کرد. توجه به اشتغال و فراهم بودن فرصت‌های شغلی، همگام با تلاش برای ازدیاد جمعیت و سیاست‌گذاری افزایش نرخ جمعیت هر کشوری در نظر گرفته می‌شود. اگر جمعیت یک کشور برای شاخص توسعه و سیاست‌گذاری افزایش نرخ جمعیت و نیروی انسانی در کشورهای توسعه‌یافته اثرگذار است، فراهم بودن بستر مناسب و زیرساخت‌های آن نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. در کشورهای در حال توسعه وقتی افزایش نرخ جمعیت اهمیت می‌یابد گریزی از توجه به زیرساخت‌های شاخص‌های توسعه نیست؛ ازاین رو باید پذیرفت که اعتدال هدفمند جمعیت در کشور، پیش شرط مهمی برای توسعه یافتگی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گفتار نرم و خوب با مردم
قرآن : ... قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً ...  (سوره بقره، آیه 83)ترجمه: با مردم خوب و نرم سخن بگویید(هرکس که می خواهد باشد).حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : یا معاذ، اوصیک ... و لین الکلام ... (نزهه الناظر و تنبیه الخاطر، ص 30)ترجمه: رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) از سفارش هایی که معاذ بن جبل کرد وقتی او را به عنوان حاکم به یمن می فرستاد: به تو سفارش می کنم که با مردم، نرم و با مدارا سخن بگویی.

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید