سی و سومین شماره دوماهنامه راهبردی امنیت فرهنگی افق مکث منتشر شد.

  • دوشنبه, 13 مرداد 1399 22:27
  • بازدید 850 بار

شماره جدید پژوهشنامه افق مکث با عنوان فساد اداری و امنیت ملی در ایران منتشر شد.

فساد اداری بنیان‌های سیستم حکومتی را سست و متزلزل و آینده سیاسی آن را تاریک می‌کند. رواج فساد در سیستم اداری و سیاسی، مانند موریانه‌ای عمل می‌کند که به‌تدریج استوانه‌های خیمه حکومت، نظیر اعتماد عمومی، کارایی و اثربخشی، رشد و توسعه همه‌جانبه، عدالت و امنیت را به‌شدت مختل می‌کند.
فساد اداری از چالش‌های اساسی دنیای امروز است که سلامت و موجودیت اجتماعات کوچک و حتی کلان انسانی، در سطح ملی و بین‌المللی را تهدید می‌کند؛ ازاین‌رو تلاش برای شناخت نظری و همه‌جانبه آن، گام اول در مسیر مبارزه با این آفت جامعه بشری است.
در ایران نیز تاکنون، بررسی‌های متعددی در این زمینه صورت‌گرفته که بیشتر به‌صورت یک‌بعدی به مطالعه عوامل ایجاد‌کننده فساد اداری با انواع فساد اداری با پیامدهای آن یا راه‌حل‌های مقابله با آن پرداخته‌‌اند و کمتر تحقیقی به بررسی جامع و یکپارچه آثار و نتایج فساد اداری بر امنیت ملی در جامعه پرداخته است؛ به‌گونه‌ای که کمبود چنین بررسی‌ها و مطالعاتی در این زمینه کاملاً مشهود است. به نظر می‌رسد، آنچه سبب موفقیت بیشتر در مبارزه با فساد اداری می‌شود، نگاه جامع به فساد اداری در ابعاد علل و عوامل، پیامدها و راهبردها و راهکارها است.
امروزه به واسطه گسترش ارتباطات و درهم تنیدگی سرنوشت ملت‌ها با یکدیگر و شکل‌گیری دهکده جهانی، لزوم مطالعه فساد و مبارزه با آن در سطح بین‌المللی ضروری می‌نماید؛ اما ازآنجاکه این مسئله از یک‌سو با فرهنگ و هنجارهای جامعه و از سوی دیگر با قوانین و مقررات آن، ارتباط پیدا می‌کند، بالطبع فساد اداری را نیز باید در بستر همان فرهنگ و شرایط اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، مطالعه کرد. در کشور ما که شالوده و کلیت نظام اداری و نیز فرهنگی غالب آن، اسلامی است، اكتفا به تحقیقات و پژوهش‌های بین‌المللی و اتکا به راهکارهای آنان، به‌تنهایی ثمربخش نخواهد بود؛ ازاین‌رو به مطالعات جامعه‌شناختی، سیاسی و اقتصادی در حوزه فرهنگی ایرانی-اسلامی نیاز است تا بتوان زمینه‌های شکل‌گیری فساد اداری و اسباب مقابله با آن را شناسایی و فراهم آورد. ضمن آنکه نمی‌توان از نتایج مطالعات و تجربیات و همکاری‌های بین‌المللی در این زمینه برای دستیابی به نتیجه مطلوب صرف‌نظر کرد؛ بنابراین سعی شده در این شماره از نظرات نخبگان حوزه و دانشگاه برای یافتن راهکارهای مبتنی بر آموزه‌های اسلامی نیز استفاده شود.

برای تهیه این محصول یا انتقال پیشنهادات و انتقادات می‌توانید از طریق پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید یا شماره تماس 5-32906404-025 اقدام فرمایید.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت موازین ارزشی در روابط
رعایت موازین ارزشی در روابطقرآن : ... خُذِ الْعَفْوَ وَ ...  (سوره اعراف، آیه 199)ترجمه: با گذشت باش.حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : مَنْ عَامَلَ النَّاسَ فَلَمْ يَظْلِمْهُمْ ، وَحَدَّثَهُمْ فَلَمْ يَكْذِبْهُمْ ، وَوَعَدَهُمْ فَلَمْ يُخْلِفْهُمْ ، فَهُوَ مَنْ كَمُلَتْ مُرُوءَتُهُ ... (تحف العقول ، ص 57)ترجمه: ... پیامبر اکرم فرمودند: هر کس با مردم کار کند و به آنان ظلم نکند، و در گفتگوها به کسی دروغ نگوید و هر وعده ای داد ، خلف وعده نکند، جوانمرد کامل است .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید