ضرورت فراهم کردن زمینه‌های افزایش مشارکت‌های مردمی برای افزایش امید اجتماعی

  • دوشنبه, 27 مرداد 1399 22:27
  • بازدید 447 بار

یادداشتِ برگرفته از مصاحبه آقای دکتر  مهدی حسین‌زاده فِرِمی درباره مسئله امید اجتماعی

مفهوم امید اجتماعی، برخلاف بحث طبقات اجتماعی یک بحث نوظهور می‌باشد که این مفهوم در جامعه ایرانی، در مقایسه با چیزی که در مباحث نظری متفکرین در دانشگاه‌های معتبر دنیا اتفاق می‌افتد، متفاوت است. چراکه به نظر می‌رسد در ایران، مسئولین می‌خواهند تنها از طریق آئین‌نامه‌ها و بخش‌نامه‌ها، امید را در جامعه تزریق کنند. درصورتی‌که مبحث امید اجتماعی، آیین‌نامه بردار نیست و یک منطق خاص خودش را دارد. وقتی از امید اجتماعی صحبت به میان می‌آید، بایستی در مقابل آن از ناامیدی نیز سخن گفته شود و علل و عواملی که باعث حرکت جامعه به سمت ناامیدی می‌شود را نیز بررسی کرد. درواقع با تعامل بین امید و ناامیدی است که می‌توان مفهوم امید اجتماعی را به‌درستی فهمید و شرایط جامعه ایرانی را بهتر تحلیل نمود.
 در جامعه ایرانی باید دو سطح جمعی و فردی امید و ناامیدی را از هم جدا نمود؛ یعنی امید اجتماعی در ایران، از سطح جمعی و نهادی به سطح فردی تنزل پیداکرده و این سطح فردی، آدم‌های هراسناک هستند که هرلحظه نگران تزلزل و سقوط جایگاه فعلی خود می‌باشند و نتیجه این ترس، افزایش امکان جنبش‌های توده‌ای خواهد بود.
درباره راهکارهای افزایش امید اجتماعی در جامعه مواردی وجود دارند که به‌اختصار بخشی از آن‌ها، بیان می‌شود:
1- شفاف‌سازی از سوی مسئولان جامعه.
2- باید با بالا بردن سطح اعتماد ملی، زمینه افزایش مشارکت‌های مردم را در تصمیم‌گیری‌های کشور انجام داد.
3- بایستی مسئولان جامعه با برنامه‌ریزی‌های دقیق و بلندمدت، آینده‌نگری کنند و با جلوگیری از روند فرسایشی امید، مانع افزایش مهاجرت‌ها و فرار مغزها از کشور شوند.
4- مسئولان باید نگاهشان به بطن جامعه و افراد جامعه باشد و جامعه را توانمند کرده و نهادهای مدنی را تقویت و حمایت کنند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گفتار نرم و خوب با مردم
قرآن : ... قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً ...  (سوره بقره، آیه 83)ترجمه: با مردم خوب و نرم سخن بگویید(هرکس که می خواهد باشد).حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : یا معاذ، اوصیک ... و لین الکلام ... (نزهه الناظر و تنبیه الخاطر، ص 30)ترجمه: رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) از سفارش هایی که معاذ بن جبل کرد وقتی او را به عنوان حاکم به یمن می فرستاد: به تو سفارش می کنم که با مردم، نرم و با مدارا سخن بگویی.

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید