وظیفه مردم در حکومت غیر اسلامی چیست؟ سکوت، هجرت یا مقابله؟

  • شنبه, 16 فروردين 1399 06:07
  • بازدید 454 بار

عامل مشروعیت در اِعمال حاکمیت سیاسی به وسیله حکومت؛ اصلی‌ترین شاخصه بازشناسی حکومت‌های اسلامی از حکومت‌های غیراسلامی است.

تشکیل حکومت اسلامی نیازمند حضور و آماده کردن مقدمات آن به دست مردم است. نخستین گام فراهم کردن مقدمات، شناسایی حکومت‌های اسلامی از حکومت غیراسلامی است تا متناسب با آن، فرد مسلمان وظیفه خود را در برخورد و تعامل با هر یک از این حکومت‌ها تشخیص دهد. بنابراین لازم است ابتدا شاخصه‌ تمایز حکومت‌های اسلامی و غیراسلامی مشخص گردد. در مرحله بعد باید حکومت‌های غیراسلامی را در چارچوب ادبیات فقهی بررسی کرد و دربارۀ حکم تکلیفی مردم در نحوه تعامل با حکومت‌های غیراسلامی بحث نمود. به نظر می‌رسد عامل مشروعیت در اِعمال حاکمیت سیاسی به وسیله حکومت؛ اصلی‌ترین شاخصه بازشناسی حکومت‌های اسلامی از حکومت‌های غیراسلامی است. پس از تمایز این دو دسته حکومت از یکدیگر؛ فقها حکم به حرمت مراجعه به حکومت‌های غیراسلامی داده‌اند و ازآن‌جاکه وجود حکومت در همه دوران‌ها ضروری است، در صورت مهیا بودن شرایط، مقابله با حکومت غیراسلامی در جهت تشکیل حکومت اسلامی بر عموم مسلمین واجب خواهد بود که از طرق و مراتب مختلفی قابل تحلیل است. بدیهی است عسر و حرج، ضرر یا سایر عناوین ثانویه ممکن است در عرصۀ عمل و اجرا، این حکم اولیه را با تغییراتی مواجه سازد...

برای دریافت ادامه مطلب که برگرفته از مقاله «مردم و حکومت غیر اسلامی؛ سکوت، هجرت، مقابله؟» نوشته آقایان علی بهادری جهرمی و علی فتاحی زفرقندی است، لطفا کلیک کنید.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گفتار نرم و خوب با مردم
قرآن : ... قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً ...  (سوره بقره، آیه 83)ترجمه: با مردم خوب و نرم سخن بگویید(هرکس که می خواهد باشد).حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : یا معاذ، اوصیک ... و لین الکلام ... (نزهه الناظر و تنبیه الخاطر، ص 30)ترجمه: رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) از سفارش هایی که معاذ بن جبل کرد وقتی او را به عنوان حاکم به یمن می فرستاد: به تو سفارش می کنم که با مردم، نرم و با مدارا سخن بگویی.

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید