دهمین جلسه فقه اجتماعی در تاریخ 30 آذر 1399 در مرکز پژوهشی مبنا برگزار شد.

  • سه شنبه, 02 دی 1399 11:15
  • بازدید 353 بار

در دهمین جلسه از سلسله جلسات فقه اجتماعی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر ارسطا به ادامه مبحث مهم سیاست‌گذاری پرداختند.


در این جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر ارسطا در ادامه طرح مبحث سیاست‌گذاری، نتیجه امتناع از سیاست‌گذاری را هرج مرج و اختلال نظام معرفی کردند؛ پیامدی که هیچ‌یک از اندیشمندان اسلامی آن را نمی‌پذیرند.
استاد در این جلسه بیان کردند که کشف مقاصد شریعت، مقدمه سیاست‌گذاری است. این مقاصد را می‌توان از طریق آیات و روایات شناسایی نمود. معصومین علیهم‌السلام ضمن روایات متعدد ما را بدین امر راهنمایی نموده‌اند که محبوب‌های الهی مانند عدالت باید در کوچک‌ترین مصادیقش رعایت شوند.
یکی از مهم‌ترین تلاش‌ها در راستای تحقق بخشیدن به محبوب‌های الهی می‌تواند در استنباط حکم شرعی باشد. هرچقدر که محبوب‌های الهی نصب العین فقیه در استنباط قرار گیرد به همان نسبت نیز مقلدین به تحقق این محبوب‌ها نزدیک‌تر می‌گردند.
استاد ارسطا در ادامه مباحث خود به دلایل لزوم توجه به سیاست‌های شرعی و اعمال آن‌ها اشاره نمودند. ازنظر ایشان اعمال سیاست‌های شرعی مصداق امور حسبیه می‌باشد چراکه عناصر امور حسبیه بر رعایت این سیاست‌ها صدق می‌کند. چراکه شارع راضی به ترک این امر نیست؛ متولی قهری مشخصی ندارند و انجام آن نیز منوط به ترافع قضایی نیست.
ایشان در ادامه به این مطلب نیز پرداختند که اعمال سیاست‌های شرعی از باب دفع منکر نیز واجب می‌باشد. اگر دفع منکر تحقق‌نیافته را واجب بدانیم آنگاه سیاست‌گذاری را نیز به‌عنوان مصداق این امر واجب به‌حساب می‌آوریم. لازم به ذکر است که تفصیل نکات پایانی در جلسات آینده صورت می‌پذیرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت موازین ارزشی در روابط
رعایت موازین ارزشی در روابطقرآن : ... خُذِ الْعَفْوَ وَ ...  (سوره اعراف، آیه 199)ترجمه: با گذشت باش.حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : مَنْ عَامَلَ النَّاسَ فَلَمْ يَظْلِمْهُمْ ، وَحَدَّثَهُمْ فَلَمْ يَكْذِبْهُمْ ، وَوَعَدَهُمْ فَلَمْ يُخْلِفْهُمْ ، فَهُوَ مَنْ كَمُلَتْ مُرُوءَتُهُ ... (تحف العقول ، ص 57)ترجمه: ... پیامبر اکرم فرمودند: هر کس با مردم کار کند و به آنان ظلم نکند، و در گفتگوها به کسی دروغ نگوید و هر وعده ای داد ، خلف وعده نکند، جوانمرد کامل است .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید