هشتمین جلسه ی فقه اجتماعی در تاریخ 16 آذر 1399 در مرکز پژوهشی مبنا برگزار شد.

  • چهارشنبه, 19 آذر 1399 11:00
  • بازدید 388 بار

در هشتمین جلسه از سلسله جلسات فقه اجتماعی حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر ارسطا به بحث مهم «سیاست‌گذاری» پرداختند.

در تعریف مفهوم مذکور، استاد ارسطا آن را به معنای خط مشی گذاری و ریل گذاری دانسته و آن را متشکل از دو مؤلفه ذیل معرفی کردند:
یک: تعیین کردن اهداف قریب، میانی و غایی.
دو: تعیین راه‌های رسیدن به اهداف مذکور.
اهداف موردنظر در فقه اهل سنت تحت عنوان «مقاصد شریعت» و در فقه شیعه تحت عنوان «غرض شارع » یا «مذاق شارع» و یا عنوان های دیگر آمده است. این مقاصد و نصوصی که ناظر به مقاصد شریعت هستند می توانند به‌عنوان یک «محک»، فقیه را برای احراز صحت استنباط خویش از منابع دینی یاری نمایند.
بدین‌صورت، فقیه با در نظر داشتن مقاصد شریعت یا غرض شارع، دین را از حرکت به سمت قشری-گری حفظ می‌کند. برای مثال فقیه با توجه به مقصد شارع از حرمت ربا که همان دفع ظلم است استفاده از حیل شرعی را جایز نمی‌شمارد چراکه با استفاده از این حیل ظلم برجای خود باقی می‌ماند.
شایان‌ذکر است در جلسه ی نهم فقه اجتماعی نیز به بحث سیاست گذاری پرداخته خواهد شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گفتار نرم و خوب با مردم
قرآن : ... قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً ...  (سوره بقره، آیه 83)ترجمه: با مردم خوب و نرم سخن بگویید(هرکس که می خواهد باشد).حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : یا معاذ، اوصیک ... و لین الکلام ... (نزهه الناظر و تنبیه الخاطر، ص 30)ترجمه: رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) از سفارش هایی که معاذ بن جبل کرد وقتی او را به عنوان حاکم به یمن می فرستاد: به تو سفارش می کنم که با مردم، نرم و با مدارا سخن بگویی.

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید