مسئولیت شناسی


آیه شریفه : وَكَانَ عَهْدُ اللَّهِ مَسْئُولًا (سوره مبارکه احزاب ، آیه 15 )
ترجمه : ... پیمان با خدا ( و با بندگان خدا ) بازخواست خواهد داشت.
روایت : قال النبی (ص) : ... الا فانّی مسئولٌ و انّکم مسئولون ... (بحار الانوار ، ج 3 ، ص 184 )
ترجمه : پیامبر (ص) فرمود : ای مردم ! بدانید که من مسئولم و شما نیز مسئولید ... .

امام خمینی(ره) : توجه كنيد و بسيار توجه كنيد كه همه و همه در محضر مبارك حق هستيد و اعمال قلبيه و غالبيه و خاطرات روحيه و لغزش هاي عمليه همه در حضور اوست... هر يك در هر مقام احساس ضعف در خود مي‌كند، چه ضعف مديريت و چه ضعف اراده از مقاومت در راه هواهاي نفساني و بدون جوسازي، دلاورانه و با سرافرازي نزد صالحان از مقام خود استعفا كند كه اين عمل صالح و عبادت است ... (صحيفه امام، ج‏19، ص: 157 )

امام خامنه ای : نظام اسلامی از مسؤول می‌خواهد خود را در مقابل خدا ببيند. اين‌كه  مردم خدمت او را بفهمند يا نفهمند، از او تشكر بكنند يا نكنند، در درجه‌ی بعد باشد. در درجه‌ی اول، مسؤول بايد احساس كند در مقابل خدای متعال برای خدمت به مردم و استقرار عدالت در ميان آن‌ها  مسؤول است.  (بيانات در اجتماع بزرگ مردم قزوين 25/09/1382 )

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پیام هفته

گسترش عدالت در همه زمینه ها
آیه شریفه : وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ مِن کِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ ( شوری ، آیه 15)ترجمه : و بگو: من به هر کتابی که خدا نازل کرده است ایمان دارم و به من امر شده است که میان شما به عدالت رفتار کنم، روایت : امام علي(ع) در نهج‌البلاغه مي‌فرمايد : سياسة العدل ثلاث ... استقصاء في عدل (غرر الحکم ، 192) ترجمه : سیاست اجرای عدالت در سه چیز است ... (یکی) فراگیر بودن عدالت .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید